wtorek, 26 lutego 2013

Theme Hospital



Theme Hospital – komputerowa gra strategiczna z 1997 roku, wyprodukowana przez firmę Bullfrog. Stanowi symulację tworzenia i zarządzania szpitalem.

Gra jest podzielona na dwanaście etapów. Na początku każdego z nich gracz otrzymuje do zagospodarowania budynek, wraz z pewną sumą pieniędzy. Gra toczy się na przestrzeni kolejnych lat działalności (dni są stosunkowo krótkie), a szybkość upływu czasu można regulować. Rozpoczynając każdy kolejny poziom gry, należy w ciągu kilku miesięcy przygotować szpital na przyjęcie pierwszych pacjentów, a następnie otworzyć placówkę. Prowadzenie szpitala ma na celu spełnienie podanych warunków (najczęściej należą do nich wyleczenie pewnej ilości pacjentów, odpowiednia kondycja finansowa i reputacja), by zyskać możliwość przejścia do kolejnego etapu. Na każdym poziomie gry możliwa jest też przegrana, która może być spowodowana choćby zbyt wieloma przypadkami śmierci pacjentów.



Praca szpitala została w grze przedstawiona w sposób dość uproszczony – większość pacjentów przybywa do szpitala o własnych siłach, opuszczając go w ten sam sposób (niezależnie od choroby). Z kolei pracownicy szpitala przebywają w nim cały czas, nie opuszczając go. Większość pacjentów nie przebywa ani przez moment na oddziałach. Wszystko to powoduje, że szpital w grze w istocie jest raczej rodzajem wielospecjalistycznej przychodni.


W Theme Hospital występują cztery kategorie pracowników, wśród których znajdują się lekarze, pielęgniarki, złote rączki i recepcjonistki. Co ciekawe, istnieje tu sztywny podział profesji pomiędzy płci – pięlęgniarki i recepcjonistki to wyłącznie kobiety, dwa pozostałe zawody są wyłączną domeną mężczyzn.

Lekarze:

Charakter gry wymaga ich udziału w większości działań medycznych, co powoduje że są grupą wymagającą zatrudnienia w największej liczbie. W Theme Hospital trzy stopnie zaawansowania lekarza: juniordoktor i konsultant – pierwsi dwaj nie różnią się właściwościami, z wyjątkiem szybkości działania, natomiast konsultanci, oprócz szybszej pracy, potrafią prowadzić wykłady dla innych lekarzy.

Oprócz poziomów zaawansowania lekarze mogą posiadać także jedną z trzech specjalności:
  • psychiatry (Psychiatrist),
  • chirurga (Surgeon)
  • naukowiec (Reseacher).
Pierwsze dwie wymagane są przy leczeniu pewnych przypadłości, trzecia jest konieczna do prowadzenia badań naukowych. Specjalności takie posiadają niektórzy nowo rekrutowani lekarze (wśród których znajdują się najczęściej osoby na wszystkich trzech poziomach zaawansowania), do specjalności może także lekarza przyuczyć kolega konsultant (będący jednocześnie specjalistą danej dziedziny).



Pozostali pracownicy:

Pielęgniarki w grze pracują samodzielnie, bez pomocy lekarza, m.in. w aptekach, oddziałach łóżkowych i przy niektórych zabiegach. Podobnie jak wszyscy inni pracownicy poza lekarzami, nie mają możliwości rozwoju zawodowego.
Złote rączki pełnią głównie funkcje utrzymania porządku, sprzątając korytarze i podlewając kwiaty. Ponadto naprawiają urządzenia medyczne, które tego wymagają.
Rola recepcjonistki jest ograniczona do kierowania nowo przybyłych pacjentów do jednego z gabinetów lekarskich.




Theme Hospital umożliwia graczowi budowę kilkunastu rodzajów pomieszczeń, podzielonych na kategorie: diagnostyczne, lecznicze (treatment), leczenia specjalistycznego (clinics) i inne.
Wśród diagnostycznych oprócz gabinetu lekarskiego (GP Office), który jest rodzajem podstawowego ogniwa w procesie leczenia, i z którym ma kontakt każdy pacjent, występują pokoje służące m.in. badaniom ogólnym, kardiograficznym, psychiatrycznym, diagnistyce obrazowej itp.
Pomieszczenia lecznicze to oprócz gabinetu psychiatrycznego (który służy także do diagnostyki, i wymaga obecności specjalisty – psychiatry), apteki i Traktu Operacyjnego (Operation Theatre, do pracy wymaga obecności pary specjalistów – chirurgów), to także grupa pomieszczeń specjalistycznych (do leczenia pojedynczych chorób). Oddział łóżkowy (prowadzony przez pielęgniarkę) służy zarówno celom diagnostycznym, jak i pobytowi chorych kierowanych na Trakt Operacyjny.
Dodatkowymi pomieszczeniami w grze są toalety i pokoje wypoczynkowe personelu, a także pomieszczenia do badań naukowych (gdzie pracują specjaliści – badacze) i sale wykładowe (Training), służące do podnoszenia kwalifikacji lekarzy.


Gra w Theme Hospital wymaga od gracza gospodarowania środkami finansowymi – zyskiwanymi dzięki opłatom za diagnostykę i leczenie, a także dzięki nagrodom i zaciąganym kredytom. Pieniądze wydawane są natomiast przede wszystkim na budowę nowych pomieszczeń i instalowanie wyposażenia dodatkowego, takiego jak ławki, kwiaty, grzejniki czy automaty z napojami.
Ważnym wydatkiem w grze są ponadto płace dla personelu, który w wypadku trudnych warunków pracy lub po prostu zwykłego niezadowolenia, żąda podniesienia zarobków.


Na początku kolejnych etapów gry, gracz nie ma dostępu do wszystkich rodzajów pomieszczeń – muszą one zostać odkryte przez lekarzy – badaczy. Podobnie, skuteczność leków na poszczególne choroby wymaga poprawy, co odbywa się w ten sam sposób.
W pewnym zakresie gracz decyduje o rodzaju prowadzonych badań naukowych, przydzielając pracowników i sprzęt do pomieszczeń badawczych, a także ustalając dominujące kierunki pracy badawczej – mając do wyboru poszukiwanie nowych rodzajów pomieszczeń diagnostycznych i leczniczych, prace nad lepszymi lekami, unowocześnienie istniejących urządzeń (podnoszące ich wytrzymałość) i rozwój metod specjalizacji lekarzy.



W czasie gry mają miejsce wydarzenia wpływające na przebieg gry. Należą do nich:
  • Nagły wypadek – gracz proszony jest o przyjęcie jednego lub więcej chorych na określoną przypadłość i ich wyleczenie w ograniczonym czasie. Jeśli się to uda, przyznawana jest nagroda finansowa, jeśli nie – chorzy natychmiast umierają, pogarszając reputację szpitala.
  • Epidemia – następuje nagły wzrost zachorowań na pewne choroby, co może pociągnąć za sobą spadek reputacji i kary finansowe, o ile pacjenci nie zostaną szybko skierowani do leczenia.
  • Trzęsienie ziemi – powoduje szybkie uszkodzenie aparatury medycznej, co może spowodować jej nieodwracalne zniszczenie i na stałe wyłączyć z użytkowania określone pokoje.
Ponadto, o ile wyczerpią się możliwości diagnostyczne szpitala, a nie udało się postawić pewnej diagnozy u pacjenta, to gracz decyduje, czy przeprowadzić leczenie.



Theme Hospital bogate jest w charakterystyczny rodzaj humoru, obecny w grze począwszy od charakteru chorób, poprzez stosowane metody leczenia i pomieszczenia służące terapii, aż po charakterystyki personelu podczas rekrutacji pracowników. Humorystyczne są także animacje przestawiające "powód" przegrania kolejnego poziomu (którym może być na przykład romans z pielęgniarką).



O nie do końca poważnym charakterze przedstawionych w grze chorób, świadczy obecność między innymi takich przypadłości jak:
  • Niewidzialność (Invisibility) – spowodowana działaniem radioaktywnej mrówki, choroba leczona farmakologicznie.
  • Złamane serce (Broken heart) – w znaczeniu potocznym, choć leczone operacyjnie.
  • Kompleks Króla (King Complex) – objawiający się wyglądem przypominającym Elvisa Presleya i będący chorobą psychiczną.
  • Wiszący jęzor (Slack Tongue)- długi zwisający język, który musi zostać obcięty specjalistyczną gilotyną.
  • Włochatość (Hairyitis) - pacjenci wyglądający jak Kuzyn Coś z rodziny Addamsów, co należy leczyć elektrowstrząsami.



Wymagania sprzętowe:
  • Pentium 166MHz
  • 32 MB RAM
  • 4 MB karta graficzna

poniedziałek, 25 lutego 2013

sobota, 23 lutego 2013

E.Y.E: Divine Cybermancy



Historia opowiadana w E.Y.E przenosi nas w mroczną i tajemniczą przyszłość, inspirowaną takimi tytułami jakBlade RunnerGhost In The Shell oraz Warhammer 40 000. Trwający od wielu lat konflikt pomiędzy Federacją i Metastreumonic Force wkracza w kulminacyjną fazę. Rozgrywka stopniowo odkrywa przed graczem subtelną sieć konspiracji, powiązań oraz manipulacji obu stron konfliktu, których celem jest sięgnięcie po absolutną władzę.


E.Y.E jest grą akcji przedstawioną w perspektywie pierwszej osoby, która wykorzystuje liczne rozwiązania znane nam z produkcji RPG. Aby odnieść sukces, gracz musi zarządzać swoim inwentarzem, sprawnie operować zestawem umiejętności oraz kilkunastu rodzajów implantów oddanych do jego dyspozycji. Istotną rolę odgrywają również postaci niezależne, z którymi gracz może konwersować przy pomocy rozbudowanego systemu dialogów – pozyskując w ten sposób niejednokrotnie, ważne informacje.


Tryb kampanii podzielony został na 7 rozdziałów, z których każdy poza misjami głównymi, zawiera również szereg zadań pobocznych. Interesujący jest fakt, że jeżeli graczowi nie uda się pomyślnie wykonać danego zadania, nie oznacza to natychmiastowego końca zabawy. Wręcz przeciwnie, jego porażka w dynamiczny sposób wpłynie na kształtowanie otaczającego go świata. Przejawiać się to może w różny sposób, np.: we wrogim nastawieniu do naszej osoby, neutralnej dotąd frakcji.


Nasz arsenał składa się z 25 rodzajów broni, przeznaczonych zarówno do walki bezpośredniej, jak i dystansowej. Dodatkowym atrybutem, dodającym smaku rozgrywce jest system odkryć naukowych jakich możemy dokonać w grze (możemy modyfikować nasz ekwipunek przy użyciu niemalże 50 rodzajów rozwiązań technologicznych). Ciekawym elementem jest również wprowadzenie wskaźnika stanu psychicznego naszego bohatera. Silne emocje mogą negatywnie wpływać na jego zachowanie np: na krótką chwilę unieruchamiając postać.


Poziomy charakteryzują się dużą liczbą alternatywnych ścieżek i zostały zaprojektowane z myślą o swobodzie działania. Gracz sam może decydować w jaki sposób chce podejść do danego problemu, tworząc tym samym własny styl gry. Nieliniowość sprawia, iż eksploracja otoczenia daje wiele przyjemności, a brak odgórnie wytyczonej drogi wpływa pozytywnie na żywotność tytułu.


  • Tryb gry: single / multiplayer   
  • Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   
  • Liczba graczy: 1-32


wymagania sprzętowe:

  • Pentium 4 3 GHz
  • 1 GB RAM, karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 lub lepsza)
  • 6GB HDD
  • Windows XP/Vista






wtorek, 19 lutego 2013

niedziela, 17 lutego 2013

Age of Empires II: Forgotten Empires



  • 5 nowych cywilizacji
  • 30 nowych technologii
  • 9 nowych jednostek
  • 1000 - limit populacji


  • 11 nowych map
  • 1 nowy budynek
  • 2 nowe style architektoniczne
  • 20 nowych obiektów w edytorze scenariuszów
  • nowe rozdzielczości w opcjach ( w tym szeroki ekran)

piątek, 8 lutego 2013

Age of Empires II: The Conquerors


Age of Empires II: The Conquerors – dodatek do gry komputerowej Age of Empires II: The Age of Kings wydany 24 sierpnia 2000. W tym dodatku twórcy dali graczowi do dyspozycji 13 cywilizacji, takich jak Aztekowie, Majowie, Koreańczycy, Hiszpanie i Hunowie. Gracz może wcielić się w konkwistadorów i łupić ówczesną kulturę Ameryki Północnej i Południowej. Można było też próbować obronić się rasami Majów, Azteków i Inków przed najazdem Europejczyków.




W dodatku doszło 5 nowych cywilizacji, 3 z nowych cywilizacji należą do starych kręgów kulturowych (Dalekowschodniego, Zachodnioeuropejskiego i Wschodnioeuropejskiego), a 2 z nich do całkowicie nowego kręgu kulturowego, o nazwie Nowy Świat. Do Dalekowschodniego należą Koreańczycy, do Zachodnioeuropejskiego Hiszpanie, z kolei do Wschodnioeuropejskiego Hunowie. Nowy Świat to Aztekowie i Majowie, cywilizacje te poza nowym stylem architektonicznym wyróżniają się jeszcze w inny sposób. Ich Mnich i Wóz Handlowy posiadają unikatowy wygląd (w przypadku drugiego jest to spowodowane brakiem konnych jednostek).



Każda z nowych cywilizacji posiada specyficzną dla siebie jednostkę szkoloną w Zamku (lub w Doku i Klastorze, w przypadku Okrętu Żółwia i Misjonarza), a są to:
  • Aztekowie – Wojownik Jaguar (Piechota)
  • Hiszpanie – Konkwistador (Konny Kanonier), Misjonarz (Mnich na Ośle)
  • Hunowie – Tarkan (Kawaleria)
  • Koreańczycy – Wóz Bojowy (Konny Łucznik), Okręt Żółw (Okręt Wojenny)
  • Majowie – Pierzasty Łucznik (Łucznik)



Nowe cywilizacje posiadają oczywiście nowe Cuda, ich lista poniżej:
  • Aztekowie – Templo Mayor (Miasto Meksyk, Meksyk)
  • Hiszpanie – Torro del Oro (Sewilla, Hiszpania)
  • Hunowie – Łuk Augusta (Rzym, Włochy)
  • Koreańczycy – Hwangnyongsa (Gyeongju, Korea Południowa)
  • Majowie – Świątynia Wielkiego Jaguara (Tikal, Gwatemala)




poniedziałek, 4 lutego 2013

Age Of Empires 2



Age of Empires II: The Age of the Kings dzieje się tysiąc lat po upadku "wiecznego" Imperium Rzymskiego w Średniowieczu. Gracz może stanąć na czele jednej z 13 cywilizacji w walce o dominację nad światem. Gra utrzymała epicki rozmach Age of Empires, rozwijając dodatkowe wątki militarne i ekonomiczne.


Wprowadzono nowe opcje walki pozwalające na koszarowanie wojska oraz ustawianie oddziałów w odpowiednich formacjach. Jednostki posiadają poprawioną sztuczną inteligencję dzięki czemu dostępne są dla nich dodatkowe opcje takie jak Guard, Patrol i Follow. Ekonomia rynkowa pozwala na kupno, sprzedaż oraz spekulację cenami surowców. Oprócz wydobywania surowców, można handlować na własnym rynku lub z sojusznikami używając karawan handlowych.


Mamy możliwość wyboru jednej z trzynastu różnych cywilizacji, wśród nich m.in. Frankowie, Japończycy, Bizantyjczycy, Wikingowie, Mongołowie i Celtowie. Każda z nich ma własną charakterystykę, budynki i technologie jak również unikalne jednostki oparte na historii starożytnej. Istotny jest wybór technologicznej ścieżki prowadzącej do zwycięstwa. Poczynając od ekonomicznej ścieżki rolnictwa i rzemiosła do wojskowych maszyn oblężniczych i bitew morskich, gra oferuje drzewo technologiczne z ponad setką możliwości.



Tylko od naszej taktyki i strategii zależy w jaki sposób osiągniemy zwycięstwo. Możemy zdominować militarnie inną cywilizację, odnieść ekonomiczne zwycięstwo przez zgromadzenie bogactw, lub wybudować i obronić cuda świata. Dla początkujących graczy przygotowano kampanię o szkockim bohaterze Williamie Wallesie wprowadzającą i uczącą gry.


Każda cywilizacja posiada specyficzny dla siebie budynek, zwany cudem. Jest to największy, najdroższy i najdłużej budowany budynek w grze, a także jedyny, który można wybudować wyłącznie w Imperialnym Wieku. Po zbudowaniu Cudu rozpoczyna się „odliczanie” i jeśli przeciwnicy nie zdążą zburzyć Cudu, wtedy jego posiadacz wygrywa. Cudy wzorowane są na prawdziwych budowlach, zbudowanych przez występujące w grze cywilizacje.



W grze występują żołnierze, wieśniacy (kobieta i mężczyzna – nie różnią się niczym prócz wyglądu i głosu), machiny oblężnicze, statki, wozy handlowe, bohaterowie, oraz dzikie (wilk, dzik, sokół) jak i bojowe (słoń) zwierzęta. Występuje 5 poziomów piechoty (od maczugowca w Mrocznym Wieku do fechmistrza w Imperialnym Wieku), 2 włóczników, 3 łuczników, 2 oszczepników, 2 konnych łuczników, 3 ciężkiej kawalerii, 2 lekkiej kawalerii, 2 jeźdźców wielbłądów, 2 poziomy balisty, 3 tarana, 3 katapulty, Trebusz, 1 poziom kanoniera, oraz mnich. Mnich nie zadaje obrażeń, ale leczy ranne jednostki oraz przeciąga wrogich żołnierzy i budynki na swoją stronę. Jest także kilka rodzajów okrętów (rybacki, transportowy, handlowy, wojenny (3 poziomy), samodestrukcyjny (2 poziomy), armatni (2 poziomy) i ognisty (2 poziomy), oraz wóz handlowy. Dostępne są po dwa poziomy unikalnych wojsk dla wszystkich cywilizacji (74 różne jednostki, którymi może kierować). Żadna z cywilizacji nie dysponuje wszystkimi jednostkami (na przykład Saraceni mają do dyspozycji tylko pierwszy poziom ciężkiej kawalerii: rycerza, kawalerzysta i paladyn są niedostępni), choć pod ilością możliwych do posiadania typów jednostek przodują Bizantyjczycy.


Gracz może pozyskiwać cztery rodzaje surowców: złoto, kamień, drewno i żywność. Kamień uzyskuje się tylko w kamieniołomach. Drewno w tartaku, poprzez wycinanie lasów. Złoto można pozyskać w kamieniołomach, przez handel specjalnymi wozami bądź okrętami handlowymi oraz z reliktów umieszczonych w klasztorach. Żywność gromadzi się uprawiając pola, łowiąc ryby, hodując i polując na zwierzynę (owce, jelenie, dziki), lub zbierając owoce. Ponadto na targowisku gracz może dokonywać transakcji handlowych, wymieniając surowce. W grze istnieje także możliwość przekazywania surowców sojusznikom (jak i przeciwnikom, by zawrzeć ewentualny sojusz). Pozyskane surowce są gromadzone w „wirtualnym banku”. Można z nich korzystać w dowolnym miejscu i czasie bez względu na sytuację na planszy.


Wymagania systemowe:

  • Pentium 166MHz
  • 32 MB RAM
  • 200 MB HDD






piątek, 1 lutego 2013

SiNgUlArItY



Singularity to gra akcji ukazana z perspektywy pierwszej osoby. Produkt został stworzony przez studio Raven Software, autorów serii Soldier of FortuneStar Wars Jedi Knight, czwartego Quake’a oraz Wolfensteina.



Wcielamy się w żołnierza amerykańskich sił specjalnych, który został wysłany na misję zbadania tajemniczej postsowieckiej wyspy. Po niefortunnym lądowaniu okazuje się, że miejscem targają dziwne siły, przerzucające je wciąż w czasie pomiędzy latami 60-tymi XX wieku i teraźniejszością. Naszym zadaniem jest rozwikłanie zagadki nieudanego eksperymentu, który miał zmienić oblicze Zimnej Wojny i zmierzenie się z konkurencją, pragnącą przejąć kontrolę nad potężnymi właściwościami pierwiastka E99.


Najważniejszym elementem Singularity jest urządzenie Uniwersalny Manipulator Czasem, które otrzymujemy już na początku zabawy. Za jego pomocą możemy niejako odmładzać lub postarzać przedmioty oraz przeciwników. Zadziwiająca technologia potrafi przykładowo przywrócić skorodowany most lub beczkę do świetności w mgnieniu oka lub spowodować nagłe zestarzenie się przeciwnika. Uniwersalny Manipulator Czasem pozwala rozwiązać mnóstwo ciekawych zagadek i łamigłówek oraz podejrzeć zapisane w wielu miejscach informacje. Cofając czas odczytujemy przykładowo kasety magnetofonowe lub zniszczone dokumenty.


Oprócz tego wielokrotnie podczas misji natrafiamy na portale czasowe, przenoszące nas do lat 60-tych XX wieku. Niejednokrotnie musimy więc dokonać czegoś w przeszłości, aby zmienić przyszłość i np. odblokować dalsze przejście lub znaleźć rozwiązanie danej sytuacji. Na wyspie znajduje się też wiele innych technologii, jak np. impas, zatrzymujący czas w pobliżu. Specyficzne podejście twórców do zabaw czasem reprezentują także dziwaczne kreatury i mutanty, jakie wiele razy napotykamy.


Powstały one wskutek czasoprzestrzennych anomalii i przeważnie są bardzo groźne. Niektóre z nich, tak zwane zjawy i fantomy, są echami wydarzeń z przeszłości i czasem zdradzają pewne wskazówki.


Całość została opracowana przy użyciu wydajnego silnika graficznego Unreal Engine 3.0, który wykorzystuje wiele zaawansowanych efektów specjalnych. Warto zwrócić uwagę szczególnie na różne stylistyki układów rozgrywanych w odmiennych realiach czasowych i historycznych.


Wymagania sprzętowe:
  • Core 2 Duo 2.8 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 8 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7