środa, 16 marca 2011

Legendarna gra - Counter-Strike



Counter-Strike (często nazywany skrótowo CS) – taktyczny first-person shooter, który został stworzony przez Minha "Gooseman" Le'a i Jessa "Cliffe" Cliffe'a 19 czerwca 1999 r. jako modyfikacja (mod) do gry Half-Life. Początkowo Counter-Strike wymagał do działania Half-Life'a, jednak wraz z upływem czasu stworzono kolejne jego wersje, które przekształciły się w samodzielne produkcje, jedynie korzystające z silnika oryginalnej gry.
Rozgrywka w Counter-Strike'u opiera się na walce terrorystów z antyterrorystami, w której jedna ze stron musi bronić bombsite'u (miejsce gdzie podkłada się bombę) lub uwolnić zakładników, a druga podłożyć bombę albo pilnować zakładników. Gra została stworzona z myślą o grze w sieci, a dopiero z czasem, gdy jej popularność wzrosła, zostały opublikowane dodatki imitujące graczy (tzw. boty) umożliwiające grę w CS-a bez udziału żywych przeciwników.
Wraz z rozwojem gry zaczęły pojawiać się modyfikacje, tworzone przez samych graczy. Wprowadzają one mniejsze lub większe zmiany w rozgrywce i pozwalają na ciągły rozwój samej gry. Gra dostała także wsparcie od Valve Software, dzięki czemu jest ciągle uaktualniania i została włączona do projektuSteam.
Counter-Strike dość szybko zyskał ogromną popularność i stał się platformą turniejową na imprezach e-sportowych, na których znajduje się do dziś.



Gra oferuje kilka zróżnicowanych trybów rozgrywki – trzy podstawowe to: odbicie zakładników, podłożenie lub rozbrojenie bomby oraz zamach na ważną osobistość. Poza tymi podstawowymi trybami, tworzone są również mapy realizujące inne scenariusze – np. bezpośredni pojedynek między drużynami, a także np. takie, w których jedynymi dozwolonymi broniami są np. pistolety, granaty, bądź noże.

Hostage Rescue (odbicie zakładników)

Tryb ten rozgrywany jest na mapach z przedrostkiem "'cs_'". Zadaniem antyterrorystów (CT) jest odbicie zakładników przetrzymywanych w bazie terrorystów (T) i doprowadzenie ich do punktu ratunkowego. Terroryści natomiast muszą im w tym przeszkodzić. Rozgrywka kończy się w momencie, gdy antyterroryści uwolnią wszystkich żyjących w danym momencie zakładników (wygrana CT), gdy skończy się czas przeznaczony na rozgrywkę (wygrana T), lub gdy któraś z drużyn straci wszystkich graczy (wygrana drużyny przeciwnej).

Bomb/Defuse (podłożenie / rozbrojenie bomby)

Akcja rozgrywki toczy się na mapach z przedrostkiem "'de_'", a główną rolę odgrywają terroryści. Mają oni za zadanie przedrzeć się do wyznaczonego miejsca (BS – Bomb Site; zazwyczaj są 2 takie punkty), w którym muszą podłożyć bombę, co uniemożliwić im będą się starali antyterroryści. Rozgrywka kończy się w momencie wybuchu bomby (wygrana T), rozbrojenia jej przez antyterrorystów lub skończenia się czasu (wygrana CT) lub w przypadku straty wszystkich graczy przez jedną z drużyn (wygrana drużyny przeciwnej). Bomba po podłożeniu przez T standardowo wybucha po 45 sekundach więc gdy T zdobędą BS wcale nie oznacza to od razu końca rundy. Jeżeli wszyscy terroryści zginą a bomba tyka, runda nie zakończy się aż do wybuchu lub rozbrojenia przez CT.

Assassination (zamach)

Areną działań są mapy z przedrostkiem "'as_'". Jeden z graczy drużyny antyterrorystów staje się VIP-em, którego reszta drużyny musi eskortować do specjalnego punktu ewakuacyjnego. Zadaniem terrorystów jest zabicie VIP-a, a jest ono utrudnione, ponieważ mogą oni kupić jedynie niektóre rodzaje broni. Rozgrywka kończy się, gdy VIP bezpiecznie dotrze do punktu ewakuacyjnego (wygrana CT), terroryści zabiją VIP-a (wygrana T), drużyna straci wszystkich graczy lub czas rozgrywki zostanie przekroczony. VIP nie może kupować broni, ale ma 200% kamizelki czyli 2 razy więcej niż może mieć ktokolwiek inny.

Escape (ucieczka)

Tryb ten został oficjalnie wycofany w Counter-Strike’u beta 7.0, jednak możliwość gry pozostała. Miejscem tego rodzaju rozgrywki są mapy es_. Zadaniem terrorystów jest ucieczka z terenu działań do wyznaczonego punktu. Nie jest to łatwe, gdyż terroryści nie mogą kupować broni – jedyną możliwością jej zdobycia jest odnalezienie miejsca, w którym broń jest składowana. Antyterroryści muszą oczywiście powstrzymać terrorystów przed ucieczką. Rozgrywka kończy się, gdy połowa terrorystów ucieknie, antyterroryści powstrzymają (zabiją) większość terrorystów, jedna z drużyn straci wszystkich graczy lub skończy się czas. Po ośmiu rozgrywkach w tym trybie, role odwracają się.


Fun maps

Mapy zazwyczaj robione przez fanów. Rozgrywka na nich polega na wybiciu przeciwników – z tą jedną różnicą, że drużyny są w zamkniętych pomieszczeniach, w których jest mnóstwo drzwi. Na początku każdej tury losowo wybierane drzwi się otwierają, nimi przechodzi się na inną lokację, w której spotyka się następnych przeciwników. Każda lokacja posiada swoją własną broń, także wchodząca drużyna ma tylko ten rodzaj broni. Rozgrywka na te same bronie pomiędzy drużynami jest wyrównana. Wygrywa ta drużyna, która posiada umiejętności, a nie pieniądze i broń.

Aiming

Są to małe mapki, których nazwa zazwyczaj zaczyna się od przedrostka aim_. W tym trybie broń (zwykle jednego rodzaju) leży na ziemi lub zawodnicy dostają ją na początku każdej rundy, a jedynym celem rozgrywki jest zabicie przeciwników.

Fight Yard

Mapy fy_ (Fight Yard) są bardzo podobne do mapek typu aim_. Różnią się jedynie ilością przeszkód, których na mapach fy_ jest więcej oraz tym, że na ziemi leżą bronie różnego typu.

Surf

Na mapach surf_ przede wszystkim surfuje się po specjalnych pochyłych ścianach. W niektórych rozgrywkach chodzi o to aby czym prędzej przelecieć z 1 poziomu na 2 w innych, natomiast w innych która ekipa (CT) czy (T) szybciej doleci do broni i zgładzi tę drugą. Surfowanie na tych mapach jest dość trudne, gdyż aby opanować tę technikę w stu procentach, trzeba umieć wiele trików np.Strafejump. Generalnie polega na tym, że w przeciwnych kierunkach naciskamy strzałki niż jest pochyłość ściany np. jak surfujemy po prawej stronie to trzymamy strzałkę w lewo, i odwrotnie do surfowania po lewej stronie. Aby się wybić musimy wykonać zawrót myszy w kształcie "łezki". Nie naciskamy strzałki do przodu gdyż wtedy spadniemy.

Awp

Awp_ to mapy na otwartej, rozległej przestrzeni polegające na ćwiczeniu swoich umiejętności snajperskich za pomocą karabinu zwanego AWP(Arctic Warfare Police) lub AWM (Arctic Warfare Magnum).

HE

Mapy, których nazwy zaczynają się od he_. Zadaniem gracza jest zabicie przeciwników tylko przy pomocy granatów i noża.

Knife Arena

Na mapach z przedrostkiem ka_ jedyną dostępną bronią jest nóż, którym należy zabić wszystkich przeciwników.

CSDE

Mapy, zaczynające się od csde_, łączą w sobie zadania z misji hostage rescue i bomb/defuse.

Prepared Assault

Zadania są takie same jak w standardowej grze (Hostage Rescue i Demolition), jednak zamiast terrorystów i antyterrorystów występują gangi i policja. Obie drużyny są słabo wyposażone, a mapy pa_ są stosunkowo małe.

Revolver Helden

Mapy o przedrostku rh_ przenoszą graczy w świat Dzikiego Zachodu. Zawodnicy wcielają się w zastępców szeryfa i złodziei bydła, a jedynymi bronią z jakiej mogą korzystać jest strzelba (Steyr Scout) i rewolwery (pistolety Beretta Elite lub Glock 18).

Deathrun

Mapy (ich nazwa zaczyna się od słowa deathrun), które są zbudowane na kształt toru przeszkód. Większość graczy trafia do antyterrorystów, którzy mają za zadanie dobiec na koniec mapy po broń i zabić przy jej pomocy terrorystów. Jednak ci drudzy mogą włączać rozstawione na mapie pułapki, przeszkadzające w wykonaniu tej misji. Wygrywa ta strona, w której zostanie przy życiu chociaż jeden gracz.


Kreedz

Na tych mapach (kz_, risk_, cg_, cb_, bh_) każdy gracz jest automatycznie przypisany do zespołu CT i próbuje jak najszybciej, przeskakując z jednej "platformy" na drugą, dostać się na sam szczyt. "Platformami", po których zawodnicy się wspinają, są zazwyczaj ustępy skalne, ale zdarzają się też inne np. drzewo, dom. Mapy kreedz często przypominają góry, na które się wspinamy.

Gun Game

W tym trybie na początek rundy każdy otrzymuje podstawowy pistolet terrorystów (Glock 18) i zadaniem jest zabijaniem osób z drużyny przeciwnej. Co kilka zabić (różnej w zależności od ustawień serwera) zdobywamy wyższy poziom i dostajemy lepszą broń. Jedynym wyjątkiem jest tu nóż, którego możemy używać cały czas, a za zabójstwo przy jego pomocy kradniemy jeden poziom od przeciwnika. Czasami mod ten występuje w połączeniu z Death Match. Mapy specjalnie przystosowane do gry w Gun Game mają przedrostek gg_ ale można też grać na zwykłych de_ lub cs_.

Death Match

W tej modyfikacji nie ma rund. Gracze odradzają się po śmierci co kilka sekund w różnych punktach mapy i ich zadaniem jest zabić każdego zawodnika jakiego zobaczą. Nie występuje tu też kupowanie broni, każdy wybiera sobie wyposażenie tuż po odrodzeniu. Na serwerach używa się tego trybu na standardowych mapach z gry oraz mapach dm_.

Soccer Jam

Rodzaj gry przeznaczony dla fanów piłki nożnej. Dostępny jest tylko nóż i piłka, którą podajemy między zawodnikami swojej drużyny, starając się, aby nie trafiła ona do przeciwników. Za zabijanie rywali i strzelanie goli dostajemy punkty doświadczenia, które wydajemy na 5 statystyk po 5 poziomów każda. Mapa przeznaczone specjalnie do tego modu ma przedrostek sj_.

Zombie Swarm

Mod pozwalający zmierzyć się graczom w konflikcie umarłych (w tym przypadku są nimi terroryści tzw. zombie) oraz żywych ludzi starających się przeżyć (antyterroryści). Mod nie zmienia całej rozgrywki tylko zasady. Stajemy po jednej stronie żywych lub umarłych i kolejno żywi starają się przeżyć jak najdłużej, lub po prostu zabić nieumarłych, umarli zaś, muszą nie dopuścić do końca czasu danej rundy i zabić wszystkich graczy z przeciwnej drużyny. Antyterroryści mają do wykorzystania wszystkie możliwe bronie, mają do wykorzystania także bronie terrorystów po wpisaniu w czacie komendy "/bm". Standardowym wyposażeniem nieumarłych (terroryści) są ich szpony oraz ogromna ilość życia (HP) sięgająca na serwerach wg ustawień od 600 do nawet 3000 punktów. Ich stan gotówki przy każdej rundzie jest resetowany do 0$. Często na serwerach dla efektu grozy używany jest efekt "nocy" (gdzie po prostu zapada mrok) w którym to, nieumarli korzystają z noktowizorów, a żywi korzystają tylko z latarek (także brak możliwości zakupu noktowizorów).

Zombie Plague

Tryb gry bardzo podobny do Zombie Swarm, ponieważ także tutaj toczy się pojedynek pomiędzy ludźmi, a zombie. Na początku każdej rundy jeden z graczy zostaje losowo wybrany i staje się zombie. Jego zadaniem jest zarażenie wszystkich ludzi, każdy kto uległ zainfekowaniu przyłącza się do niego. Ludzie mogą się bronić przed umarłymi za pomocą broni wybieranych na początku każdej rundy oraz przedmiotów kupowanych z dodatkowego menu. Dodatkowo każdy granat ma zmienione właściwości w stosunku do normalnej gry. He grenade (ang. granat zaczepny) podpala zombie, flashbang (ang. granat błyskowy) zatrzymuje ich na chwilę w miejscu, a smoke grenade (ang. granat dymny) oświetla teren, na którym wybuchł. Z kolei zombie mogą wybierać jakie zdolności chcą mieć bardziej rozwinięte oraz także korzystać ze specjalnego menu, które zawiera przedmioty im pomocne. W tym modzie również wykorzystuje się głównie mapy zm_.

Biohazard

Kolejny z trybów gry, który rozgrywa się na mapach zm_ i pozwala toczyć walkę pomiędzy ludźmi i zombie. Mod ten jest bardzo podobny do Zombie Plague, ale nie ma specjalnego menu do kupowania, ani niestandardowych możliwości broni.

Warcraft 3 Frozen Throne

Modyfikacja gry, która wprowadza do rozgrywki nowe możliwości zaczerpnięte z gry Warcraft III: The Frozen Throne. Po rozpoczęciu gry gracz wybiera rasę albo bohatera (łącznie dziewięć postaci) jakim chce być, a następnie rozwija jego kolejne umiejętności (każda ma 3 poziomy i jedną jednopoziomową umiejętność specjalną tzw. ultimate, którą można zdobyć dopiero przy szóstym poziomie rozwoju postaci). Punkty doświadczenia, pozwalające zdobywać kolejne poziomy rozwoju postaci, zawodnicy zdobywają wraz z pieniędzmi. Gracz może także skorzystać z dwóch dodatkowych menu kupowania (aby ich użyć należy na czacie napisać /shopmenu1 lub /shopmenu2), gdzie pogrupowane są specjalne przedmioty, zwiększające zdolności gracza. Zasady gry pozostają niezmienione w stosunku do standardowej gry, jednak nietypowe umiejętności całkowicie zmieniają rozgrywkę.


SuperHero Mod

SuperHero mod pozwala nam się wcielić w superbohatera, dając jego moce graczowi. W tym modzie, podobnie jak w Warcraft 3 Mod, są punkty doświadczenia (xp), lecz po osiągnięciu odpowiedniego ich poziomu (pierwszy poziom osiąga się zazwyczaj po zdobyciu 100 punktów xp) gracz może wybrać superbohatera, którego moce chce wykorzystywać. Po zdobyciu następnego poziomu, nie rozwija się obecnej postaci, lecz wybiera następną. Można razem posiadać od 10 do prawie 100 bohaterów (w zależności od ustawień serwera).
Serwery SuperHero moda różnią się także między sobą. Niektóre pozwalają na tak zwany "Save xp" co oznacza, że przy następnym wejściu na serwer, dany gracz zaczyna od tego samego poziomu doświadczenia z jakim wychodził z serwera. Są jednak też serwery które nie zapisują xp., wtedy zazwyczaj jest ono kasowane po każdej zmianie mapy. Na takich serwerach bardzo szybko zdobywa się punkty doświadczenia, przez co rozgrywka staje się bardziej dynamiczna.

Diablo Mod

Ta modyfikacja nawiązuje do gry Diablo i wprowadza do rozgrywki nowe elementy z nią związane. Podobnie jak w modzie Warcraft 3 Frozen Throne, także tutaj na początku rozgrywki wybiera się jedną z ośmiu klas (Mag, Paladyn, Mnich, Zabójca, Barbarzyńca, Nekromanta, Ninja, Łowca) z których każda ma inne zdolności. Podczas gry zdobywamy punkty doświadczenia, pozwalające nam awansować o kolejne poziomy rozwoju postaci (maksymalnym możliwym do osiągnięcia poziomem jest setny), a zmiana klasy nie wpływa na ich ilość. Każdy kolejny awans pozwala rozdać 2 punkty doświadczenia do wybranych statystyk (Inteligencja, Siła, Wytrzymałość, Zręczność). W tej modyfikacji występują również przedmioty, które dają graczom nowe możliwości, a uzyskuje się je poprzez zabicie przeciwnika lub kupienie losowo wybranego przedmiotu w sklepie. Nowsza wersja DiabloMod'a, DiabloMod II różni się tylko zmianą nazw klas na takie jakie mamy do wyboru w grze Diablo II. Aktualnie najnowszą i wciąż rozwijaną wersją jest DiabloMod PL 5.9l by Gutek & Miczu.

Battlefield 2 

Jest to modyfikacja, która nawiązuje do gry Battlefield 2. Gracze zdobywają kolejne stopnie wojskowe co pewną ilość zabójstw, a za wykonanie specjalnych zadań wygrywają bonusy, nazywane odznaczeniami. Każde zadanie ma 3 poziomy (odznaczenie złote, srebrne i brązowe) i im wyższy poziom zostanie zdobyty, tym gracz dostaje lepszą nagrodę.

Call of Duty

Jest to modyfikacja, która nawiązuje do gry Call of Duty. W tym modzie mamy do wyboru klasy. Różne serwery mają inne klasy. Za wyeliminowanie przeciwnika dostajemy exp (doświadczenie), dzięki któremu nasza klasa będzie awansować do następnych poziomów. Za każdy poziom dostajemy 2 punkty. Punkty możemy dodać w inteligencję, zdrowie, wytrzymałość, kondycję. Dzięki inteligencji nasza postać będzie zadawać więcej obrażeń przedmiotami lub dynamitami, rakietami itp. Kiedy dodamy punkty w zdrowie, nasza klasa automatycznie będzie miała więcej hp. Dzięki wytrzymałości nasza postać będzie tracić mniej hp. Kondycja zwiększa szybkość naszej klasy. W modyfikacji występują także przedmioty. Twórcą tej modyfikacji jest QTMpeyote.


Do Counter-strike'a stworzono wiele programów, które pozwalają oszukiwać w grze. Chociaż różnią się one nazwami, to można je podzielić na kilka grup:
Aimbot – celownik automatycznie ustawia się na wcześniej ustawiony hitbox (punkt na ciele gracza)
ESP – rozbudowana wersja wallhacka, oprócz widzenia przez tekstury, gracz dostaje m.in. informacje o ilości życia i broni jaką ma przeciwnik
No recoil – niweluje odrzut, który towarzyszy strzelaniu z poszczególnych broni.
No smoke, no flash – odpowiednio wyłącza skutki działania granatu dymnego i granatu błyskowego
Speedhack – pozwala przemieszczać się z dużą szybkością po mapie, bardzo często związany z używaniem mocniejszego ataku nożem
Wallhack – dzięki niemu gracz może widzieć przez niektóre tekstury mapy
Gracze potocznie nazywają oszukiwane hackowaniem lub haxowaniem, a na gracza, korzystającego z niedozwolonego oprogramowania mówią hax. Również niektóre cheaty posiadają swoje zwyczajowe nazwy. Aimbot to ab, Wallhack – wh, a na Speedhack gracze mówią sh.
Aby przeciwdziałać oszustwom w grze, wydawca gry i sami gracze zaczęli tworzyć programy mające zapobiec nieuczciwym praktykom.


Valve Anti-Cheat

To zabezpieczenie sprawdza czy nie zostały zmienione pliki wykonywalne gry lub czy równocześnie z grą nie włączono cheatów. W momencie, gdy znalezione zostanie niedozwolone oprogramowanie, gracz dostaje permanentnego bana (wykluczenie z gry) na wszystkich serwerach zabezpieczonych przez Valve Anti-Cheat (VAC), bez możliwości odwołania się od niego. Istnieją serwery, na których wyłączono zabezpieczenie Valve (serwery non-steam) i na nich można grać nawet po dostaniu bana.

Aequitas

W lidze Electronic Sports League (ESL) używa się antycheatu o nazwie Aequitas. Jest to zewnętrzny program, dostarczony przez ligę ESL, który skanuje config (plik z ustawieniami gry) oraz robi zrzuty ekranu z gry. Następnie uzyskane dane przesyła na serwery ligi, gdzie są dostępne dla administratorów. Każdy gracz, który chce wziąć udział w lidze ESL musi sam ściągnąć i zainstalować Aequitas.

Cheating-Death

Cheating-Death (C-D) jest niezależnym programem, który jest zaporą pomiędzy samą grą, a cheatami. Zamiast sprawdzać działanie poszczególnych programów, które mogą pozwolić na oszukiwanie w grze, utrudnia on używanie cheatów. Gdy gracz nie widzi swojego przeciwnika, C-D symuluje przestawienie oponenta za plecy gracza. Podaje również mylne informacje co do dokładnej pozycji zawodników i sprawdza standardowe miejsca w ustawieniach gry, gdzie zazwyczaj znajdują się cheaty. Poprzez tak dużą ingerencję w działanie samej gry, Cheating-Death nie może być używany równocześnie z Valve Anti-Cheat i HLGuard, a gracze sami muszą go ściągnąć na swoje komputery. Ostatnia wersja programu pochodzi z roku 2007 i wtedy też został wstrzymany jego rozwój.

HLGuard

Wcześniej był znany jako CSGuard by OLO, a nazwa została zmieniona, gdy program przeszedł w ręce United Admins Limited. Następnie HLGuard został przekazany do zespołu The Z Project, który rozwinął go do wersji 1.8. Program ten działa po stronie serwera, dzięki czemu gracze nie muszą ściągać oprogramowania na swoje komputery.
Ten Antycheat (podobnie jak Cheating-Death) fałszuje miejsce, w którym znajdują się przeciwnicy. Zamiast utrudniać używanie aimbotów, sprawdza on ile razy gracz zachował się w sposób, w który nie zareagowałby zwykły człowiek. Po przekroczeniu pewnej ilości takich reakcji, gracz jest wyrzucany z serwera. HLGuard potrafi także zablokować speedhacki, niedozwolone miejsca na mapie oraz wykryć zakazane ustawienia u poszczególnych graczy.

sXe injected

Jest to antycheat rozwijany przez Argentyńczyków. Składa się on z dwóch elementów, pierwszy z nich jest instalowany na serwerze gry, natomiast drugi, zwany klientem, gracze instalują sami na swoich komputerach. Działa bardzo podobnie do Cheating-Death i nie należy używać go wraz z Valve Anti-Cheat. Program przeznaczony jest dla serwerów Non-Steam. sXe injected jest ciągle rozwijanym programem, a jego aktualna wersja to 7.4.


Gra stała się jedną z najpopularniejszych gier na świecie. Jej fani tworzyli drużyny – tzw. klany. W późniejszym okresie powstało kilka kolejnych wersji, w których poprawiane były niedoróbki poprzednich, dodawano nowe elementy (jak chociażby dodana w wersji 1.6 – tarcza) oraz modyfikacje tego moda (głównie w zakresie modeli graficznych, tekstur, dźwięków).


Producent Half-Life'a, Valve Software, zainteresował się na tyle grą, że stworzył oddzielną grę bazującą na pomyśle, z szeregiem misji dla jednego gracza (wspomaganego przez drużynę sterowaną przez komputer) – Counter-Strike: Condition Zero. Najnowsza wersja gry, która nie cieszy się zbyt dużym powodzeniem w Europie Counter-Strike: Source została oparta o Half-Life'a 2 i jego technologię Source.



Pomimo upływu czasu gra stale jest elementem wielu lig i turniejów e-sportowych, największe z nich:
Electronic Sports World Cup (ESWC)
World Cyber Games (WCG)
Kode5
Electronic Sports League (ESL)
Intel Extreme Masters
DreamHack
Electronic Games Party (EGP)


Counter-Strike 2D (znany również jako CS2D) – klon gry Counter-Strike, stworzony do gry w środowisku 2D, w oparciu o program Blitz Basic. Counter-Strike 2D jest grą typu freeware, stworzona ona została do gry w sieci, aczkolwiek posiada również tryb gry z botami umożliwiający grę bez dostępu do Internetu.
Jedna z pierwszych wersji beta 0.1.0.0 była na licencji GNU GPL, której kod źródłowy dostępny jest na stronie Unreal Software. Gra dostępna jest obecnie w wersji 0.1.1.8. Wraz z jej opublikowaniem, wydano wersje na systemy Linux oraz Mac OS X. W wersji 0.1.1.2 został dodany nowy tryb gry Zombie.



Construction

Ten tryb gry pozwala graczowi budować różne elementy:
  • barykady
  • "Barracide" – zwykła, po ulepszeniu jest to "Wall I" a następnie "Wall III"
  • "Barbed Wire" – drut kolczasty, każdy gracz po wejściu na niego gracz traci 10 HP, po 10 wejściach drut jest niszczony
  • ściany
    • "Wall I" – najmniej wytrzymała, można ulepszyć do "Wall II", a następnie do "Wall III"
    • "Wall II" – można ulepszyć do "Wall III"
    • "Wall III" – najwytrzymalsza ściana
  • "Gate Field" – pole, jeśli przejdzie po nim przeciwnik z drużyny traci cześć HP a następnie pole jest niszczone (działa podobnie jak drut kolczasty
  • "Turret" – wieżyczka z automatycznym karabinem maszynowym, po ulepszeniu z dwoma, a nawet trzema
  • "Dispenser" – budowla odnawiająca HP i pieniądze, "produkuje" amunicję
  • "Supply" – budowla produkująca w zależności od wyboru gracza: broń, granaty lub kamizelki kevlarowe. A po ulepszeniu mocniejsze kamizelki "Super Armour" lub rakietnicę RPG (niedostępne do kupienia).
  • teleporty
    • "Teleporter Entrance" – wejście
    • "Teleporter Exit" – wyjście

Standard

Tryb standardowy, jest to normalna gra w której trzeba wyeliminować wszystkich przeciwników. Terroryści mają możliwość podłożenia bomby która po kilkunastu sekundach wybucha co oznacza zwycięstwo Terrorystów. Antyterroryści muszą rozbroić bombę, lub w ogóle nie dopuścić przeciwnika do punktów zakładania bomby.

Roleplay

Celem jest zabijanie graczy nożem. Za każde zabicie otrzymujemy dolary za które w sklepach kupujemy ekwipunek. Część graczy odradza się w sklepach w których pełnią rolę sprzedawcy.

Deathmatch

Nie ma w nim drużyn, gracz musi radzić sobie sam i nie może liczyć na wsparcie kolegów z drużyny.

Team Deathmatch

Zawodnicy są podzieleni na dwie grupy. Rozgrywka polega na eliminowaniu zawodników z drużyny przeciwnej.

Capture The Flag

Gracze muszą sobie odebrać flagi, które znajdują się w bazach przeciwników. Najczęściej w tym trybie gry jest wbudowany mod Construction.

Domination

Gracze muszą zająć różne punkty, które znajdują się na całej mapie. Zwykle ten tryb jest połączony z trybem Construction.

Zombies

Tutaj gracz może wcielić się w postacie Survivors (cudownie ocalałych) lub Zombies (zarażonych tajemniczym wirusem ewentualnie przez innych zombie). Survivors mają do dyspozycji wszystkie bronie i muszą zabić wszystkich przeciwników, a Zombies zainfekować ich. Zombies mają bardzo ubogi ekwipunek: pazury i granat z jelita. Zainfekowany człowiek przemienia się w zombie.

Jail

W tym trybie gracze są podzieleni na dwie grupy - policjantów, którzy pilnują więzienia i cel, oraz więźniów, którzy za wszelką cenę muszą uciec. Dostępne są różne rodzaje broni i tajnych przejść, jednak ciężko się do nich dostać, ponieważ każdy więzień musi wypełniać rozkazy przeciwnej drużyny.



Według serwisu Unreal Software, grę pobrano więcej niż milion razy.
3 miejsce według Chip.de w kategorii "50 najgorętszych darmowych gier wszech czasów" (niem. "Die 50 heißesten Gratis-Games aller Zeiten"). Wcześniej zdobył 10 miejsce.


(kliknij)


Steam zastąpił WON, oryginalny system gry wieloosobowej dla gry Half-Life. Odegrał ważną rolę na rynku gier komputerowych, na jego wzór powstały inne systemy antypirackie.


Platformę utworzono w 2003 roku. Obecna wersja systemu to 3.0. Rozwinięto w niej ideę sklepu, w którym można teraz dowiedzieć się więcej na temat tytułów oferowanych w Steamie, zobaczyć zdjęcia i oceny krytyków za pomocą strony Metacritic.com, a także pobrać ich wersje demonstracyjne. Utworzono również serwis "My Media", umożliwiający pobieranie filmów wysokiej jakości.
31 maja 2006 uruchomiono po długim oczekiwaniu wersję 3.0 usługi Friends, umożliwiającej komunikowanie się użytkowników Steama nawet na poziomie gry.
16 października 2006 została uruchomiona polska wersja platformy Steam.


Aby uruchomić jakąś grę, trzeba zalogować się do sieci Steam. Jeden klucz może być przypisany tylko do jednego konta Steam. Dzięki kontu Steam nie ma potrzeby sprzedaży w normalnych sklepach. Można kupować przez Steam płacąc kartą kredytową, a grę można pobrać na którymkolwiek komputerze zaraz po zalogowaniu.
Rejestracja odbywa się przez wpisanie posiadanego już klucza CD bądź bezpośredni zakup wybranego produktu poprzez Steam.
Gry wydane po Half-Life można, ale nie trzeba, rejestrować na Steamie, natomiast z chwilą wydania Half-Life’a 2 rejestracja w systemie i aktywacja przez Internet jest obowiązkowa. Powoduje to sprzeciw części graczy i krytykę Steamu. Mimo tego coraz więcej deweloperów decyduje się korzystać z usługi Valve i publikować swoje gry za jej pomocą.




Obecnie używany jest do dystrybucji i zarządzania grami stworzonymi przez Valve (w tym Half-LifeHalf-Life 2) oraz ich modyfikacjami, np. Counter-Strike, a także, coraz częściej, grami autorstwa innych deweloperów. Obecnie istnieje ponad 1100 gier dostępnych za pośrednictwem platformy.


(kliknij)


Strony poświęcone Counter-Strike:














POZDRO DLA 

R@stam@n[pl]

CS GAMER :D




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz