czwartek, 31 października 2013

Revenge of the Titans


Revenge of the Titans to strategia czasu rzeczywistego autorstwa niezależnego studia PuppyGames, które dystrybuuje swoje tytuły drogą elektroniczną. Gra przywołuje na myśl popularny Tower Defense i Defense Grid: The Awakening. Zadaniem gracza jest bronić ludzkość przed najazdem tytułowych Tytanów – przybyszów z innej galaktyki, którzy za cel postawili sobie przywłaszczyć układ słoneczny. Jako dowódca wojsk musisz zadbać o odpowiednią obronę wszystkich planet, począwszy od Ziemi.



Rozgrywka w Revenge of the Titans opiera się na budowaniu różnego rodzaju wieżyczek z działami laserowymi, które odpierają fale wrogów. Rodzajów broni jest co najmniej kilkanaście, a każda z nich skutecznie eliminuje konkretny gatunek Tytana. Przeciwnik potrafi wysłać na bazę gracza hordę małych i słabych jednostek, jak również kilku kolosów, których zabicie może przysporzyć wielu kłopotów.



O szczegółach ataku dowiadujemy się ze szczątkowej odprawy przed misją. Drugim ważnym elementem jest zwiększanie posiadanej gotówki, za którą możemy stawiać kolejne obiekty. Służą do tego rafinerie wydobywające i przetwarzające cenne kruszce porozrzucane na mapie. Oprócz tego, co kilkadziesiąt sekund w losowych miejscach pojawiają się bonusy, które mogą ułatwić nieco scenariusz (tarcze, automatyczna naprawa lub dodatkowe fundusze). Po wykonaniu misji użytkownik nagradzany jest medalami oraz funduszami na dalszą obronę.



Pewnym utrudnieniem jest konieczność inwestowania w badania naukowe. Nierzadko gracz musi wybrać jedno z kilku dostępnych ulepszeń, co może doprowadzić zarówno do szybkiej porażki jak i zwycięstwa. W wyniku prowadzonych prac badawczych możemy otrzymać dostęp do szerszej gamy środków zagłady oraz bardziej wytrzymałych struktur i urządzeń wspomagających tj. chłodziwo dla wież lub schron z dodatkową amunicją.



Revenge of the Titans posiada oryginalną, prostą oprawę wizualną, przypominającą klasyczne tytuły z przełomu lat 80/90 ubiegłego wieku. Wizerunki Tytanów oraz budowle złożone są z kilkudziesięciu pikseli. Panel dowodzenia wraz z ikonami również wykonany został w tej stylistyce. Oprawa dźwiękowa w grze jest połączeniem kilku utworów muzycznych, minimalistycznego voice-actingu oraz licznych efektów działania wieżyczek strzelniczych.


czwartek, 17 października 2013

poniedziałek, 7 października 2013

Game Dev Tycoon



Game Dev Tycoon to strategia ekonomiczna rozgrywana w czasie rzeczywistym. Grę opracowało niezależne studio Greenheart Games.




Akcja rozpoczyna się w latach 80-tych ubiegłego wieku. Gracze wcielają się w fana gier, który w garażu rodziców zakłada swoje pierwsze studio deweloperskie. Naszym zadaniem jest przeobrażenie tej skromnej firmy w potężną korporację. Metodą realizacji tych ambicji jest projektowanie i produkcja gier. W początkowych fazach nasz budżet jest ograniczony, więc musimy decydować jakiemu aspektowi produkcji poświęcić więcej uwagi kosztem pozostałych elementów.



Nasze dzieła są oceniane przez prasę branżową, co wpływa na ich wyniki sprzedaży. Wymagania klientów z każdym rokiem są coraz bardziej wygórowane, więc musimy cały czas prowadzić badania nad nowymi technologiami oraz silnikami graficznymi. Wraz ze wzrostem poziomu skomplikowania projektów konieczne staje się także zatrudnianie kolejnych deweloperów oraz zmiana biura na większe. Z czasem stać nas będzie również na otwarcie własnego sekretnego laboratorium, gdzie spróbujemy opracować takie rewolucyjne pomysły jak technika motion-capture czy serwis dystrybucji cyfrowej.



Game Dev Tycoon symuluje zmiany, jakie zachodziły na prawdziwym rynku gier. Kolejne konsole i komputery zyskują popularność, a potem odchodzą w cień. Wraz z upływającymi latami możemy obserwować przestawienie się branży na grafikę trójwymiarową, narodziny zabezpieczeń antypirackich oraz dystrybucji elektronicznej.






poniedziałek, 8 lipca 2013

Shattered Horizon


Shattered Horizon to pierwsza produkcja studia Futuremark Games, developerskiego oddziału twórców programu 3DMark. Gra przeznaczona do rozgrywek multiplayer, reprezentuje gatunek pierwszoosobowych shooterów. Akcja Shattered Horizon osadzona została w klimatach rodem z SF.


Podczas prac wykopaliskowych na Księżycu, zdarzył się nieprzewidziany wypadek - nastąpiła eksplozja, w wyniku której przestrzeń wokół Ziemi wypełniła się ogromną ilością kosmicznego "gruzu" bogatego w niezbędne do egzystencji surowce. O te drogocenne "resztki" toczą walkę pozostali przy życiu górnicy oraz astronauci i naukowcy uwięzieni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.


Powrót na Ziemię jest niemożliwy z powodu szczątków kosmicznych dryfujących wokół planety, konflikt zamienia się więc w walkę na śmierć i życie.


Elementem wyróżniającym Shattered Horizon z grona FPSów jest zerowa grawitacja, w której toczą się walki. Gra charakteryzuje się całkowitą wolnością przemieszczania się, jak również prostym i intuicyjnym sterowaniem. Otoczenie wymusza stosowanie specjalnych strategii i taktyk, nieznanych wcześniej z gier oferujących "normalną" grawitację.


Shattered Horizon oferuje również zapierającą dech w piersiach grafikę i efekty wizualne, jednak jak zapewniają twórcy, również gracze niedysponujący "potężnymi" komputerami mogą rozkoszować się rozgrywką, choć oczywiście bez graficznych fajerwerków.


Wymagania systemowe:
  • Core 2 Quad Q6000
  • karta graficzna 512 MB RAM (GeForce GTX 260 lub lepsza)
  • 2 GB RAM
  • 1.5 GB HDD
  • Windows Vista/7

czwartek, 4 lipca 2013

Heroes of Might & Magic III Complete


Specjalny pakiet przeznaczony dla miłośników jednej z najbardziej znanych serii gier strategicznych rozgrywających się w świecie fantasy. W jednym pudełku znalazła się gra Heroes of Might & Magic III oraz obydwa dodatki do– Armageddon’s Blade oraz Shadow of Death.




Heroes of Might & Magic III: The Restoration of Erathia to trzecia część serii, która znalazła najwyższe uznanie wśród graczy. Podobnie jak w poprzednich częściach, tutaj również kierujemy poczynaniami bohaterów, zdobywamy, rozbudowujemy i fortyfikujemy miasta. Bohaterowie, przemierzający krainę wraz ze swoimi wojskami, odkrywają nowe terytoria, szukają magicznych artefaktów i skarbów, oraz prowadzą armie do boju. Możemy rozegrać pojedyncze scenariusze, całe kampanie zawierające wiele misji lub scenariusze do gry wieloosobowej. Można również wykonać własny scenariusz za pomocą dołączonego edytora.






Pierwszy dodatek - Heroes of Might & Magic III: Armageddon's Blade – oferuje dodatkowych sześć kampanii (26 nowych map), 38 map do samodzielnej rozgrywki, nowe miasto Żywiołaków, dwie nowe klasy bohaterów, siedem unikalnych bohaterów z ich własnymi charakterystykami i zdolnościami, czternaście nowych stworzeń i bestii chaosu (siedem podstawowych plus siedem udoskonalonych) oraz dziesięć nowych map do gry wieloosobowej.






W drugim dodatku - Heroes of Might & Magic III: The Shadow of Death – fabuła toczy się wokół nekromanty Sandro, który pragnie uzyskać władzę nad światem za pomocą magicznych artefaktów. Otrzymujemy 86 nowych misji i 14 kampanii, w tym oryginalne mapy Odrodzenia Erathii oraz 38 scenariuszy i siedem misji Shadow of Death. 



Rozgrywka polega na strategicznej eksploracji mapy świata oraz taktycznej walce w systemie turowym. Tak jak w pozostałych grach serii, gracz kontroluje pewną liczbę bohaterów, którzy funkcjonują jako generałowie dowodzący wojskami składającymi się z różnych rodzajów stworzeń, zaczerpniętych z mitów i legend. Gracz może ukończyć (wygrać) mapę, wypełniając cele ustalone przez jej autora, np.: zdobycie wszystkich miast na mapie, zebranie określonej ilości zasobów czy odkrycie układanki w celu znalezienia Graala. Jeśli gracz straci wszystkich bohaterów i miasta, przegrywa grę.



Mapy mają dwie warstwy – powierzchnię i podziemia. Zazwyczaj istnieją przejścia łączące powierzchnię z podziemiami. Mapy są wypełnione różnorakimi budynkami, skarbami, potworami, kopalniami itd., przynoszącymi korzyści z rozległej eksploracji. Przede wszystkim gracz musi zlokalizować kopalnie i oflagować je (po czym dostarczają one zasoby), gdyż zasoby te są niezbędne do rozbudowy miast. Gracz musi rówież rozwijać umiejętności swoich bohaterów, zarówno poprzez walkę ze stworzeniami (i wrogimi bohaterami), jak i poprzez zdobywanie artefaktów czy odwiedzanie specjalnych miejsc. Przykładowo, Chatka Wiedźmy może dać bohaterowi losową umiejętność, a Kamień Nauki dostarcza 1000 punktów doświadczenia.



Przy awansie na wyższy poziom bohater uzyskuje możliwość ulepszenia wybranej umiejętności, jak również staje się on skuteczniejszy w walce lub magii. Umiejętności należy wybierać ostrożnie, gdyż są one trwałe, a liczba umiejętności, które może poznać bohater, jest ograniczona. Przykładowe biegłości to: premia do obrażeń zadawanych przez jednostki strzeleckie pod dowództwem bohatera, możliwość przejścia większej odległości na mapie każdego dnia, specjalizacja w danej szkole magii zwiększająca skuteczność związanych z nią zaklęć.



 Miasta gracza pełnią wiele funkcji, ale przede wszystkim umożliwiają rekrutację stworzeń w celu sformowania armii. Miasta zapewniają również fundusze, nowe zaklęcia oraz stanowią ostatni bastion przed najeżdżającym bohaterem wroga. Stawianie nowych budynków w mieście wymaga złota i przeważnie jednego lub więcej rodzajów zasobów. Drewno i ruda potrzebne są do większości konstrukcji, jednak droższe budynki wymagają również rzadkich zasobów (rtęci, kryształów, klejnotów lub siarki). Wszystkie frakcje potrzebują nieproporcjonalnej ilości jednego z tych surowców, co sprawia, że zdobycie odpowiedniej kopalni jest bardzo istotne. Ten sam surowiec jest też potrzebny do rekrutacji najpotężniejszych dostępnych stworzeń. Każda frakcja posiada również niewielką liczbę niepowtarzalnych budynków, dostępnych tylko dla niej.



Jeśli gracz odnajdzie artefakt Graal, może dostarczyć go i umieścić na stałe w wybranym mieście, tworząc specjalny budynek. Graal w znacznym stopniu zwiększa przyrost stworzeń oraz dzienny dochód, a także zapewnia premię wyjątkową dla miasta, jak np. Podniebny Galeon w Fortecy, który odkrywa całą mapę oraz daje premię do wiedzy bohaterowi broniącemu miasta podczas oblężenia.



W Heroes of Might and Magic III istnieje osiem różnych rodzajów miast: trzy „dobre” miasta (Zamek, Bastion i Forteca), trzy „złe” (Inferno, Nekropolis i Loch) oraz dwa „neutralne” (Twierdza i Cytadela). Kolejne miasto neutralne, Wrota Żywiołów, wprowadzono w dodatku Armageddon's Blade. Każde miasto posiada siedem jednostek podstawowych, z których każda może zostać ulepszona do potężniejszej postaci. Z każdym miastem związane są dwa typy bohatera: jeden specjalizujący się w mocy (walce), a drugi – w magii. Niektóre miasta wykazują naturalną skłonność do mocy lub magii, a ukierunkowania klas bohaterów są tylko rzeczą względną.
  • Zamek – armie Zamku składają się w przeważającej mierze z ludzi, przedstawionych jako tradycyjne, średniowieczne wojsko z dodatkiem mitologicznych gryfów i boskich aniołów. Bohaterem mocy jest Rycerz, bohaterem magii – Kleryk. Frakcja Zamku reprezentuje królestwo Erathii.
  • Bastion – armie Bastionu zawierają głównie leśne stworzenia z mitologii germańskiej oraz greckiej i rzymskiej. Zamieszkują one łąki i lasy. W Bastionie goszczą również „dobre” smoki. Bohaterem mocy jest Łowca, bohaterem magii – Druid. Frakcja Bastionu reprezentuje królestwo AvLee.
  • Forteca – związana jest z ezoterycznymi elementami fantasy, jej armie składają się z czarodziejów, magicznych istot i ożywionych konstrukcji. Ich rodzimym terenem jest arktyczne środowisko. Bohaterem mocy jest Alchemik, bohaterem magii – Czarodziej. Frakcja Fortecy reprezentuje królestwo Brakady.
  • Inferno – jest to piekielny zamek zbudowany na rozżarzonej ziemi. Jego armie zawierają demoniczne stworenia, takie jak diabły czy demony. Bohaterem mocy jest Demon, bohaterem magii – Heretyk. Frakcja Inferna reprezentuje Kreegan i ich sojuszników z Eeofolu.
  • Nekropolis – jest to upiorne miasto nieumarłych, inspirowane klasycznym horrorem. Bohaterem mocy jest Rycerz Śmierci, bohaterem magii – Nekromanta. Frakcja Nekropolis reprezentuje królestwo Deyji.
  • Loch – stanowi siedzibę potworów żyjących w podziemnych jaskiniach, w tym również i „złych” smoków. Bohaterem mocy jest Władca, bohaterem magii – Czarnoksiężnik. Frakcja Lochu reprezentuje królestwo Nighonu.
  • Twierdza – zamieszkiwana jest przez okrutne, plemienne, barbarzyńskie stworzenia. Goblinoidy i żywe olbrzymy stanowią główną siłę armii. Jednostki Twierdzy zamieszkują pustkowia i nieużytki. Bohaterem mocy jest Barbarzyńca, bohaterem magii – Mag Bitewny. Frakcja Twierdzy reprezentuje królestwo Krewlodu.
  • Cytadela – zbudowana na bagnach, stanowi siedzibę licznych gadopodobnych stworzeń. Bohaterem mocy jest Władca Bestii, bohaterem magii – Wiedźma. Frakcja Cytadeli reprezentuje królestwo Tatalii.
  • Wrota Żywiołów – stworzenia i bohaterowie z tego miasta to głównie żywiołaki. Bohaterowie i budynki skupiają się wokół magicznych specjalizacji, a większość stworzeń posiada wrodzone odporności na magię. Bohaterem mocy jest Wędrowiec, bohaterem magii – Elementalista. Frakcja Wrót Żywiołów reprezentuje żywiołaki i inne istoty pochodzące z wymiarów żywiołów, nie stanowi jednak oddzielnego państwa w Antagarichu.
Istnieje również wiele stworzeń neutralnych, niezwiązanych z żadnym typem miasta, które można nająć w specjalnych budynkach na mapie.


Wersja Polska

Odrodzenie Erathii

Reżyseria: Kamil Mętrak, Miriam Aleksandrowicz
Dorota Chotecka
  • Królowa Katarzyna
  • Narrator I
Radosław Pazura - Narrator II
Piotr Warszawski - Narrator III
Roch Siemianowski - Narrator IV

Ostrze Armagedonu

Reżyseria: Andrzej Precigs
Hanna Chojnacka
  • Królowa Katarzyna
  • Adrienne
  • Mutare
Artur Kaczmarski
  • Gelu
  • Kilgor
  • Christian
Zbigniew Konopka
  • Xeron
  • Roland
  • Dracon

Cień Śmierci

Reżyseria: Andrzej Precigs
Gabriela Czyżewska - Gem
Artur Kaczmarski - Gelu
Jerzy Mazur - Yog
Jacek Braciak - Crag Hack
Paweł Szczesny - Sandro
Zbigniew Konopka - Trener Gelu

Cień Śmierci (Złota Edycja)

Reżyseria: Marek Robaczewski
Brygida Turowska - Gem
Zbigniew Konopka
  • Crag Hack
  • Sandro
  • Yog (barbarzyńca)
Janusz Wituch
  • Trener Gelu
  • Gelu
  • Yog (czarodziej)





czwartek, 6 czerwca 2013

Ocena Left 4 Dead

Ocena:


Gierka jest godna polecenia:)
Teamowo się fajnie i dynamicznie gra, natomiast
zabrakło jej czegoś co mają inne gry o tej tematyce:) 

wtorek, 4 czerwca 2013

Left 4 Dead



Left 4 Dead studia Turtle Rock to gra z gatunku drużynowych strzelanek w stylu Counter Strike z bardzo silnymi akcentami właściwymi dla survival horrorów. Rzecz dzieje się na terenie Stanów Zjednoczonych stojących na krawędzi zagłady: złośliwy wirus wymknął się spod kontroli naukowców i zaatakował ludzkość zmieniając człowieka w oszalałe, pałające żądzą mordu monstrum. Gracz wciela się w jedną z nielicznych osób odpornych na mutację, a jego zadaniem jest wydostanie się z metropolii opanowanej przez mutanty. Wraz z grupką podobnych sobie uciekinierów szukamy ratunku. 


Zgodnie z regułami gatunku podstawowe znaczenie ma kooperacja z innymi graczami. W Left 4 Dead samotny strzelec nie ma większych szans przeżycia – tylko ścisła współpraca z towarzyszami daje nadzieje na uniknięcie śmierci. Autorzy przygotowali po cztery typy postaci dla każdej ze stron.





Jeśli zamierzamy wcielić się w rolę uciekinierów możemy wybierać pomiędzy: Billem, weteranem z Wietnamu; Louisem, menedżerem w sieci sklepów z elektroniką; Zoey, nastolatką z bogatej rodziny oraz Francisem, wielkim, głośnym, nieco ordynarnym, ale lojalnym osiłkiem. Wybierając tę stronę konfliktu musimy liczyć przede wszystkim na zgranie i koordynację działań, ponieważ postaci nie różnią się za specjalnie posiadanymi umiejętnościami. Co więcej wszystkie używają tych samych broni – korzystamy ze wszystkiego, co uda nam się znaleźć w opuszczonych domach: pistolety, strzelby myśliwskie, shotguny albo też bronie własnej roboty typu koktajle Mołotowa czy amatorskie bomby.


Zupełnie inaczej rzecz ma się w przypadku wybrania drugiej strony konfliktu, czyli mutantów. Tu również są cztery dostępne postaci: Boomer, Smoker, Hunter i Tank. Każda z nich ma indywidualne umiejętności determinujące technikę gry. Na przykład Boomer potrafi wymiotować strumieniem krwi, która przyciąga do ofiary hordy mutantów, z kolei Smoker posiada długi na dziesięć metrów jęzor, którym może chwytać ludzi (na przykład by wyciągnąć ich z kryjówki).

 

Z racji tego, iż mutanci nie mogą używać broni, kierując nimi najlepiej jest preferować działanie z ukrycia, w oczekiwaniu na dogodny moment do ataku. A tego schematu wyłamuje się jedynie Tank, olbrzym mogący przebijać się przez ściany i ciskać samochodami – tu finezja nie jest potrzebna. Główną siłą zainfekowanych ludzi jest przewaga liczebna – po prostu rzucają się szturmem na ofiary, by rozerwać je na strzępy. 
 
 
Twórcy tytułu przygotowali cztery kampanie składające się z pięciu map każda. Całość zgrabnie jest spięta scenariuszem łączącym wszystko w jedną całość. W ten sposób na każdej mapie mamy inny cel do zrealizowania - cel stanowiący kolejny etap historii. Nie należy oczekiwać wielkiego zróżnicowania – wszak za każdym razem chodzi o to, by żywym dotrzeć do punktu zbiórki, skąd zabiorą nas w następne miejsce.  





Oprócz wieloosobowej rozgrywki online możemy także zagrać w Left 4 Dead w trybie single player. Wtedy to ruszamy do boju w asyście towarzyszy kierowanych przez sztuczną inteligencję. 
 
 
Wymagania sprzętowe:
  • Pentium 4 3 GHz
  • 2 GB RAM, karta grafiki 128 MB (GeForce 6600 lub lepsza)
  • 7.5 GB HDD
  • Windows XP/Vista

piątek, 24 maja 2013

Section 8



Section 8 to futurystyczna, taktyczna strzelanina z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPP), wyprodukowana przez doświadczony zespół developerski TimeGate Studios (na koncie m. in. F.E.A.R. Extraction Point, seria Kohan) i przeznaczona na konsole nowej generacji (PlayStation 3, Xbox 360) oraz nowoczesne komputery osobiste. Gracze wcielają się w żołnierzy Sekcji 8, najbardziej elitarnej i najnowocześniej wyposażonej jednostki piechoty, broniącej Ziemię i podległe jej planety przed największymi zagrożeniami z kosmosu.



 Jako wojownicy i strażnicy ludzkości, musimy dać z siebie wszystko. Sytuacja nie należy bowiem do szczególnie korzystnych – przygraniczne ludzkie kolonie zostały niemal całkowicie zdewastowane przez krwawe powstania zbrojne, których podstawy i przyczyny nie są do końca jasne. Główny ziemski sztab dowodzenia wydał klauzulę natychmiastowej wykonalności, wedle której w najbardziej zapalne punkty galaktyki mają zostać wysłani żołnierze reprezentujący tytułowy oddział.


Zostajemy więc przetransportowani wahadłowcami na pobliskie kolonie i dosłownie zrzuceni w sam środek wojennej zawieruchy. Naszym celem jest rozpoznanie bojem panującej sytuacji i zażegnanie niebezpieczeństwa poprzez neutralizację oraz eliminację zdemaskowanych konspiratorów. Wyposażeni w potężne, ultranowoczesne pancerze i śmiercionośną broń, mamy wszystko czego nam trzeba, by prowadzić otwartą wojnę z wrogiem.


Nie jesteśmy jednak skazani na całkowite odosobnienie. Jako elitarni żołnierze, przeszliśmy kompleksowe szkolenie pod kątem obsługi sprzętu bojowego wszelkiej maści, często więc korzystamy z dostępnych na placu boju pojazdów. Wartość bojową żołnierzy Sekcji 8 dodatkowo podnoszą pancerze o nieprzeciętnych właściwościach – potrafią nie tylko skutecznie chronić przed pociskami i uderzeniami, ale i podnoszą znacząco podnoszą bojową mobilność i wszechstronność swych właścicieli. 


Programiści postarali się, by potyczki w Section 8 zostały przygotowane z wielkim rozmachem, zaś w największych bitwach nierzadko przychodzi nam ścierać się z całymi watahami futurystycznie wyposażonych wrogów. Epickie, efektowne i dynamiczne bitwy udało się zrealizować dzięki zastosowaniu nowoczesnego silnika gry. Szatę graficzną przygotowano bowiem w oparciu o technologię Unreal Engine 3.


Section 8 to głównie rozgrywa sieciowa opowiadająca o starciu dwóch frakcji. Twórcy postawili na wiele ciekawych i oryginalnych rozwiązań, bardzo dynamizujących zabawę. Przede wszystkim, zamiast standardowych punktów respawnu po każdorazowej śmierci jesteśmy zrzucani ze statku dowodzenia, znajdującego się na orbicie planety. Spadając możemy więc wylądować w praktycznie dowolnym miejscu danej mapy. Ponadto, na nasze własne życzenie możemy również poprosić o wsparcie w postaci rozmaitych pojazdów i struktur (np. wieżyczek), które za odpowiednią opłatą zostaną dostarczone we wskazane miejsce.



 Pojedynki sieciowe dodatkowo dynamizuje system specjalnych misji. Możemy je uruchamiać w wielu momentach danej bitwy. Otrzymujemy wtedy pewien zestaw celów, np. ochronę konwoju, atak na bazę wroga lub próbę eliminacji przywódcy przeciwnika, których spełnienie oferuje nagrodę. 




Zdecydowanie się na dane zadanie daje jednak pewne plusy przeciwnej frakcji, więc nie zawsze jest korzystne. Warto zwrócić uwagę także na samych żołnierzy, którzy zostali wyposażeni w potężne zbroje, jet-packi oraz możliwość modyfikowania własnych zdolności (instalując np. wszczepy). Ważny jest też system trafień wskazujący uszkodzone elementy pancerza.